Sosyal Medya Üzerinden Satılan ve Tüketilen Ürünlerin Zararları   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Sosyal Medya Üzerinden Satılan ve Tüketilen Ürünlerin Zararları

Sosyal Medya Üzerinden Satılan ve Tüketilen Ürünlerin Zararları

Günümüz en önemli sağlık sorunlarından biri obezitedir. Gerek yaşam koşulları, gerek iş hayatı olsun dünyada her 3 kişiden 1’i obezdir. Bireyler de artan vücut ağırlığı beraberinde birçok popüler diyetleri veya kişilerin tüketebileceği çok çeşit shake gibi karışımları ortaya çıkartmıştır. Kilo almak nasıl uzun bir süreç gerektiriyorsa, kilo vermek de bir hayli uzun süreç gerektirmektedir. Kişiler zayıflama sürecini en kısa zaman diliminde gerçekleştirmek için sağlık açısından oldukça korkutucu sonuçlar doğuran karışımlara yönelmektedir.

Etrafımızda çok fazla karşılaştığımız; sokaklarda, mahalle aralarında ‘sağlıklı zayıflama’ adı altında açılmış birçok kurum görmekteyiz. Bu kurumlar ile çalışan insanlar çok kısa sürede çok fazla kilo kaybı yaşadıklarını belirterek reklam yapmaktadır. Fakat bu kısa sürede gerçekleşen kilo kaybı, çok kısa sürede eski kilosuna ulaşmayı da beraberinde getirmektedir. Bizler için önemli olan tartıda gördüğümüz ağırlık değil vücudumuzda gerçekleşen kaybın hangi bölgeden olduğudur. Biz diyetisyenler kilo kaybının kastan değil yağdan verilmesini isteriz. Fakat bu tarz diyetler ile zayıflayan kişiler kas dokusundan kayıp yaşamaktadır. Daha sonra aldıkları kiloyu yağ olarak aldıkları için var olan vücut ağırlığından daha fazla gözükmektedir.

Bir beslenme uzmanı ile çalışmadan bu kurumlar ile zayıflayan kişilerde genel olarak en yaygın görülen tıbbı hastalık karaciğer yağlanmasıdır. Bunun sebebi gün içerinde, karbonhidrat almadan, alınması gerekenden daha fazla protein ve vitamin almalarıdır. Bu durumda karaciğerde iş yükünün artmasına ve yakılmayan proteinlerin yağ olarak depolanmasına sebep olmaktadır. Bilinmesi gereken en önemli nokta ise  yağların karbonhidratların varlığında yakılmasıdır. Vücuda karbonhidrat içeren besinler alınmadan kilo kaybı sağlıklı bir şekilde gerçekleşmez. Bu nedenle belirtmeliyim ki asıl önemli olan bu noktada sürdürülebilir bir beslenme düzenidir. Yapılan bir çok çalışma gösteriyor ki sağlıklı beslenme dışında hiçbir zayıflama ürünleri kalıcı olmamış ve daha sonrasında birçok hastalığı da beraberinde getirmiştir.  Unutmayın bu tarz ürünler zayıflatmıyor aldatıyordur…