Mide Botoksu Nedir?   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Mide Botoksu Hakkında Merak Ettikleriniz

Mide Botoksu Hakkında Merak Ettikleriniz

Mide botoksu endoskopik olarak uygulanan, midenin belli alanlarına, belli derinlikte botilinum toksini enjekte edilmesiyle mide hareketlerinin yavaşlatılmasının hedeflendiği ameliyat dişi obezite tedavilerinden biridir. Amaç tokluk hissi yaratmak ve acıkma hissini azaltmaktır. Mide botoksu işlemi bir ameliyat değildir. Obezitenin ameliyat dışı tedavilerinden biridir. Işlem endoskopi eşliğinde yapılır. Mide botoksu fazla kilolardan kurtulmak için yapılır.

Temel mekanizma mide hareketlerinin azaltilip besinlerin mideden ince bağırsağa geçiş hızının yavaşlatılması esasına dayanır. Böylelikle tokluk hissi sağlanıp kilo veriminde yardımcı olunmaktadır. Mide botoksu işlemi esnasında ve sonrasında ağrı, acı hissedilmez. Mide botoksu fazla kiloları olan herkes için uygulanabilir. Fakat bu işlemin yapılabilmesi için belli kriterler gereklidir. Bunlar:Hastanın vücut kitle indeksi 40'ın altında olmalıdır. Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalar için doğru tedavi seçeneği obezite cerrahisidir. Hasta 16 yaşından büyük olmalıdır. Botilinum toksinine alerji bulunmamalıdır. Kas sinir hastalığı olmamalıdır. Midesinde ülser gastrit gibi rahatsızlığı olanlar tedavi sonrası bu işlemi yaptırabilir. 16-65 yaş arası uygun kriterleri sağlayan herkese yapılır. Gebe ve emzirenlerde mide botoksu uygulanmaz. Vücut kitle indeksi 25-40 arası olan her hastaya yapılabilir.

Midede Kanser gibi ciddi hastalığı olan hastalara, Myestania Graves gibi kas sinir hastalığı olanlara uygulanmamaktadır. Enjekte edilen Botilinum toksini(Botoks) mide hareketlerini sağlayan kas tabakasını geçici olarak felç edeceği için mide hareketleri yavaşlar ve tokluk hissi-geç acıkma oluşturarak kilo verimini sağlar. Etki süresi ortalama 5-6 ay sürmektedir. İşlem etkin yapılırsa hastanın yaş, cinsiyet, Vücut kitle indeksi ve beslenme düzenine bağlı olarak 15-35kg arası kilo verimi sağlanabilmektedir.

İşlem süresi ortalama 20dk'dır. Mide botoksu işlemi sedasyon altında (uyutularak), endoskopik olarak, midenin belli alanlarındaki kas tabakalarına belli miktarda botilinum toksini enjekte edilmesi şeklinde yapılır. İşlem sonrası hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem öncesi 6 saat açlık gereklidir. İşlemden 5 gün önce mide koruyucu ilaçlar başlanır. Mide botoxu sonrası asitli içecekler, şekerli şuruplar, paketli gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir. İlk 3 gün kahve içilmesini önerilmemektedir. İşlem sonrası diyetisyeniniz tarafından size beslenme listesi hazırlanacaktır.

Op. Dr. Teoman PARMAKSIZOĞLU