Krup ( Köpek Havlaması Şeklinde Öksürük) / Sağlıklı Yaşam Önerileri   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Krup ( Köpek Havlaması Şeklinde Öksürük)

Krup ( Köpek Havlaması Şeklinde Öksürük)


Diğer ismiyle laringitrakeo bronşit özellikle 6 ay 3 yaş arası çocuklarda mevsimsel geçişlerde (sonbahar sonu kış ve bahar ayları), virüslerin neden olduğu bir alt solunum yolu enfeksiyonudur.  

Geçiş dönemlerinde çocukların genelinde görülen bu durum solunum sıkıntısı yaşanarak ansızın ortaya çıkabilir. Ani olarak başladığından aileleri korkutabilmektedir. Öncelikle burun akıntısı ve hafif ateş görülmektedir. Soluk alıp verirken tipik bir ses duyulmakla birlikte ses boğuk ve kalın çıkmaktadır. 

Krup, Akciğerlerin iltihabı reaksiyonu ve mukus birikmesi gibi belirtilere yol açmaktadır.  Viral (virüslerin neden olduğu) bir enfeksiyon olduğu için antibiyotikle tedavi edilmez. Bazı uygulamalarla nemli, buhar verilmesi evde buhar makinesi bulunmuyorsa banyo ortamında buhar oluşturularak çocuğunuzun 10-15 dk kadar kalması, serin havalarda dış ortamda nefes alıp verilmesinin sağlanması rahatlatıcı olacaktır.  

Ateşli şekilde geçiriliyorsa doktor tavsiyesi ile verilen ateş düşürücüler verilebilir.  Çocuğunuzu hasta kişilerden uzak tutarak ve erken yaşta el yıkama alışkanlığı kazandırarak şikayetleri azaltabilirsiniz. Bu şikayetler sık sık yaşanıyorsa alerjik problemler yaşanıyor olabilir.