Başkalarıyla İletişim Kuramama  - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Başkalarıyla İletişim Kuramama Korkusu Nasıl Aşılır?

Başkalarıyla İletişim Kuramama Korkusu Nasıl Aşılır?

İletişim kuramama korkusu aslında sosyal fobi ile ilintili olduğundan sosyal fobinin tanımı , belirtileri ve nasıl tedavi edileceği konusunda sizleri aydınlatmak isterim.

Sosyal fobi ; kişinin başkalarınca değerlendirilmesi mümkün olan birden çok ortamdan sürekli korkma ve bu ortamlarda olabildiğince kaçınma davranışları gösterme hali; aşağılanacağı, utanç duyacağı ya da gülünç duruma düşecek biçimde davranacağıyla ilgili sürekli endişe duyma durumu olarak tanımlanabilir


Sosyal fobi tahmin edildiğinden çok daha yaygın bir problemdir. Dünyanın her yerinde milyonlarca insan bu sıkıntıyı her gün çekmektedir. Sosyal fobi bu insanların iş, sosyal ve özel  hayatlarını ciddi ölçüde etkilemektedir.


Sosyal Fobinin Belirtileri
Sosyal fobinin belirtilerini fiziksel, zihinsel ve davranışsal belirtiler olmak üzere üç kategoride inceleyebiliriz
Fiziksel (Fizyolojik) belirtiler: Yüz kızarması, Terleme, Ağız kuruması, Kalp çarpıntısı, Nefes kesilmesi ve nefes darlığı ve Titreme etkileridir.
Zihinsel Belirtiler: Çirkinim, yetersizim ve beğenilmiyorum gibi düşünceler, Sevilmediğini ve güçsüz olduğunu ifade eden düşünceler, Mükemmel olmalı hata yapmamalıyım, Kaygılı olduğumu belli etmemeliyim, Rahat davranmalıyım, Herkes beni beğenmeli gibi belirtilerdir.


Davranışsal Belirtiler: Korkulan ortama girmeme ve ortamı terk etme , insanlara iyi bir iletişim kuramama, Göz temasından kaçınma, İlgisiz şeyler düşünme, Hayallere dalma, Konuyu değiştirme ve Alkol kullanma etkileridir.

 • Sosyal fobisi olan kişilerin düşünce yapılarına göz attığımızda bazı ortak özellikler göze çarpar:
 • Genellikle kendileri hakkında küçümseyici ifadeler kullanırlar.
 • Kendilerinden en mükemmeli yapmalarını beklerler; mükemmel olmak biraz da başkaları tarafından sevilmek için gereken bir durumdur.
 • Kendi yaptıklarını değerlendirirken daha çok olumsuz noktalara odaklanırlar.
 • Sosyal ortamlardaki başarı ve başarısızlıklarını nedenlerini yanlış algılarlar.
 • İnsanlarla ilişkileriyle ilgili anıları genellikle olumsuz yöndedir.
 • Kendi becerilerini, özellikle de sosyal konularla ilgili olanları küçümseme eğimindedirler.
 • Sıkıntı verici olayların yaşanma sıklıklarını abartırlar, genellikle kötümser bakış açılarına sahiptirler.
 • Sosyal ortamların insanların kendileri hakkında olumsuz düşünceleri olduğunu sanırlar.
 • Hep küçük düşeceklerinden, rezil olacaklarından korkarlar.
 • Yukarıda ifade ettiğim fiziksel, zihinsel ve davranışsal belirtilerden sizlerde de olduğunu düşünüyorsanız terapi desteği almalısınız.
 • Terapi desteğiyle amaç; var olan semptomları azaltmak, yaşam kalitenizi iyileştirmek, Korku ile ilgili abartılı düşünce ve duygularınızın kontrolünü sağlamak, korkulan durum başka bir korkuda var ise kaçınmayı azaltmak, eşlik eden diğer ruhsal problemleri de tedavi etmektir.
 • Zamanla korkularınızın azaldığını kendinizi daha motivasyonel ve daha güçlü hissettiğiniz günlerin katlanarak artması için bir an evvel, terapi desteği alarak süreci daha güzel yönetebilirsiniz.

UZM.PSK.BURCU ZAMAN YAĞMUR