Obezite Cerrahisi Kocaeli   - Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi
Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
 E-RANDEVU
Obezitede Uygulanan Ameliyatlar

Obezitede Uygulanan Ameliyatlar

Obezite  ve Metabolik cerrahi diyet spor yada medikal tedaviye rağmen  kilo verememiş morbid obez ve  metabolik bir hastalığı olan hastalarda uygulanan bir cerrahi prosedürdür. 
Obezite başta diyabet olmak üzere  hipertansiyon , svo(inme), Karaciğer Yağlanması, uyku apne sendromu, kalp yetmezliği, dizlerde artroz, çeşitli kanser türleri gibi bir çok kronik hastalığı  neden olmaktadır ve yaşam kalitesini ciddi bir şekilde düşürmektedir. 

Eğer  vucut kitle indeksi 40 ‘ın üstünde ise yada 35’in üstünde ve yandaş bir kronik hastalığı varsa : Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, uyku apne sendromu,  Hiperlipidemi ve Karaciğerde ciddi boyutda yağlanma gibi bu hastalarda obezite cerrahisi uygulanabilir. 

Vucut Kitle İndeksi : Kilonun, boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır.

Obezite Cerrahisinde en çok yapılan Ameliyat Halk arasında TÜP MİDE denilen SLEEVE GASTREKTOMİ ameliyatıdır.
Bu ameliyatlar sonrası  komplikasyonları en aza indirmek için ameliyat  öncesi hastalar ın çok iyi hazırlanması gerekir . Kan tahlilleri, Batın USG, Üst GIS Endoskopisi, AC grafisi, EKG, Solunum Fonksiyon testi gibi tetkikllerin yapılması ayrıca ;Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri , dahiliye ve Anastezi ve Reanimasyon Uzman Hekimlerin Konsültasyonlarının mutlaka yapılması gerekir. 

TÜP MİDE AMELİYATI (SLEEVE GASTREKTOMİ)

Günümüzde    obezitede en sık uygulanan ameliyat şeklidir. Mide uzunlamasına kesilip çıkarılır. Midenin yaklaşık %80 i çıkarılır. Özelllikle iştah açıcı  hormon salgılayan Fundus denilen kısmı  tama yakın çıkarılır.
Bu ameliyat iki şekilde etkili  olur :Birincisi mide hacmi ¾ oranında küçüldüğü için gıda alımı hacim olarak kısıtlanmış olur ikincisi iştah açıcı hormon salgısı azaldığı için iştah da azalır.
Ameliyat öncesi komplikasyonları en aza indirmek için ameliyat  öncesi hastalar ın çok iyi hazırlanması gerekir . Kan tahlilleri, Batın USG, Üst GIS Endoskopisi, AC grafisi, EKG, Solunum Fonksiyon testi gibi tetkikllerin yapılması ayrıca; Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri , dahiliye, Anastezi ve Reanimasyon Uzman Hekimlerin Konsültasyonlarının mutlaka yapılması gerekir.
Ameliyat sonrası hastanede ortalama 5 gün  yakın takip edilen hastalar 1 ay sıvı-yumuşak-Püre  haldeki besinlerle beslenirler. Ayda 4-6 kilo verirler.  Çoğunlıkla 6 -12 ay sonunda  ideal kilolarına ulaşırlar. 

OP. DR. ERHAN BAKIRCIOĞLU